Σάββατο, 20 Απριλίου, 2024
ΑνακοινώσειςΑνακοινώσεις Δ/ντή/ντριαςΔραστηριότητες

«ΓΝΩΡΙΜΙΑ ΜΕ ΤΗΝ ΥΓΙΕΙΝΗ ΔΙΑΤΡΟΦΗ», ΔΡΑΣΗ ΑΠΟ ΜΑΘΗΤΕΣ/ΤΡΙΕΣ ΤΗΣ Α’ ΤΑΞΗΣ

«ΓΝΩΡΙΜΙΑ ΜΕ ΤΗΝ ΥΓΙΕΙΝΗ ΔΙΑΤΡΟΦΗ»,

ΔΡΑΣΗ ΑΠΟ ΜΑΘΗΤΕΣ/ΤΡΙΕΣ ΤΗΣ Α’ ΤΑΞΗΣ (ΜΑΪΟΣ 2022)

Τα παιδιά της τάξης Α1 πραγματοποίησαν ένα υγιεινό πικ-νικ στο προαύλιο του σχολείου μας, στα πλαίσια του μαθήματος της διατροφής στο μάθημα της Μελέτης Περιβάλλοντος.

Τα παιδιά ,αφού έμαθαν την πυραμίδα της σωστής διατροφής, με τη βοήθεια των γονιών τους στο σπίτι , ετοίμασαν υγιεινά γεύματα, χωρίς ζάχαρη και αλάτι και πρότειναν νόστιμα σνακ που μας χορταίνουν αλλά παράλληλα μας κρατούν υγιείς  και γεμάτους ενέργεια .

Μερικές από τις προτάσεις τους ήταν:  κέικ καρότου , τοστ με αβοκάντο , κριτσίνια με καρότο , κέικ μπανάνας , φρουτοσαλάτα , μουστοκούλουρα και πολλά άλλα. Τέλος  κάθε παιδί είχε γράψει και τη συνταγή του γεύματος που έφερε και φτιάξαμε ένα ωραίο βιβλιαράκι .

Τα παιδιά δοκίμασαν όλες τις νόστιμες προτάσεις των συμμαθητών τους και πραγματικά πέρασαν πολύ όμορφα!