Τετάρτη, 1 Μαΐου, 2024
Δημοτικό Σχολείο Γουρνών
ΔραστηριότητεςΕορτές - Παγκόσμιες ΗμέρεςΣχολικό έτος 2023-24

Φωνή για τους τετράποδους φίλους μας: Γιορτάζοντας την Παγκόσμια Ημέρα Αδέσποτων Ζώων!

Κάθε χρόνο, στις 4 Απριλίου, η φωνή των τετράποδων φίλων μας αντηχεί δυνατά, καθώς γιορτάζουμε την Παγκόσμια Ημέρα Αδέσποτων Ζώων. Η μέρα αυτή θεσπίστηκε το 2010 με στόχο να ευαισθητοποιήσει την κοινωνία για το πρόβλημα των αδέσποτων ζώων και να ενθαρρύνει την υιοθέτηση, την υπεύθυνη κηδεμονία και την προστασία των ζώων.

Εκατομμύρια ζώα σε όλο τον κόσμο ζουν στους δρόμους, αντιμέτωπα με κακουχίες, πείνα, ασθένειες και κακοποίηση. Η εγκατάλειψη, η έλλειψη στείρωσης και η ανεύθυνη συμπεριφορά των ανθρώπων, ευθύνονται για την αύξηση του πληθυσμού των αδέσποτων.

Ωστόσο, η ελπίδα δεν χάνεται! Στο Ε2 τμήμα του σχολείου μας συζήτησαν και δραστηριοποιήθηκαν για αυτήν την ημέρα . Μέσα από απλές πράξεις, μπορούμε να κάνουμε τη διαφορά.